Petr huhulak8

Oblíbené

92 oblíbených alb 3 oblíbenci

Náš tip

Proměňte svá alba ve fotoknihu!
Ideální jako dárek nebo jen tak na památku.
Levně, rychle, jednoduše.

69 komentářů
Do Buffala jsem se dostal v době, kdy už nebylo po sněhu ani památky, a lesní efemery již měly začít kvést. Jeden z mých prvních nepracovních cílů během mého půlročního působení na University at Buffalo bylo nalíézt a vyfotit jeden z amerických kandíků - druhů je po celém severoamerickém kontinentu několik a většina z nich je bílá nebo žlutá. Tím, na který jsem měl zálusk já, se stal druh Erythronium americanum subsp. americanum, jež se dá přeložit jako "kandík americký" (v angličtině má, jak je "zvykem" několik jmen: od obecného trout lily po specifičtější yellow trout lily či yellow dogtooth violet). Tento druh má ještě druhý poddruh Erythronium americanum subsp. harperi roste pouze ve státech Louisiana, Tennessee a Georgia.
Kandík Erythronium americanum je rostlina tvořící kolonie v lesnatém prostředí východního pobřeží Severní Ameriky. Ve svém areálů rozšíření jde široce rozšířený a vcelku běžný druh. Nevěděl jsem, jestli je její čas - brzy? pozdě? Po šmajdání po lese jsem nakonec na zemi nalezl listy, u kterých jsem si na 90% byl jistý, že musí patřit nějakému kandíku. Místní flóru neznám - 100% jistý jsem si být nemohl... Po květech ani památky. Ale naštěstí ani po plodech. Po dalším hledání jsem objevil první květy a dále v lese jich pak již bylo stovky - roztroušené, většinou jeden na několik metrů čtverečních. Absolutní většina rostlin nekvete - musí být 4-7 let staré, pak tvoří dva listy (mladé rostliny jen jeden) a květ. Kvést má v populaci přibližně 0,5% rostlin. 99% je nekvetoucích a s jedním listem. S rozdílem jednoho měsíce jsem tedy viděl kvést náš růžový kandík psí zub a místní žlutě kvetoucí druh. Schválně můžete porovnat... Který je hezčí? To snad ani nejde porovnat. Žlutě kvetoucí rostliny jsou přeci jen v tuto roční dobu běžnější a růžově kvetoucí kandík psí zub je příjemné zpestření...na druhou stranu, kandík se žlutými květy je pro nás z Evropy tak trochu exotika. Alespoň tedy ve volné přírodě...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
80 komentářů
Povedený výstup na Sněžku - předpověď vypadala slušně. Co se ale předpovědět nedalo byla kombinace podmínek, které nastaly. Ideální oblaky nad východem, které mohlo slunce před výstupem nad obzor krásně probarvit. Použit čtvercový silný přechodový ND filtr s tvrdým přechodem (nemusel jsem pak skládat více expozic, což by hlavně u panoramata byl opruz :-P ).
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
37 komentářů
85 komentářů
U křižovatky ulic Miřiovského a Jarošovská najdeme kostel Nejsvětější Trojice, který je obklopen dnes už zrušeným hřbitovem. Na tomto hřbitově, r. 1582 založeném a r. 1584 vysvěceném, si vystavěli hradečtí utrakvisté se souhlasem Adama II. z Hradce v letech 1590-94 kostel. Goticko-renesanční kostel je jednolodní s pětiboce uzavřeným presbytářem. Roku 1752 byl nově zaklenut, presbytář má klenbu v závěru s lunetami bez žeber. K jižní straně kostela byla v pozdější době přistavena Pirchanská kaple, což je asi nejvzácnější součást kostela s výzdobou a hrobkou rodiny Šimona Pirchana. Věž kostela získala svou současnou podobu v devatenáctém století. Hřbitov byl roku 1961 zrušen a přeměněn v park. U zdi kostela i poblíž zdi, ohraničující park, jsou však dodnes staré náhrobky a hrobky.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
116 komentářů
60 komentářů
Plodnice vyrůstá z vajíčka, které je téměř do poloviny skryté v půdě. Při dozrávání se plodnice otevírají a svým tvarem připomínají mořské hvězdice, mají 4 až 7 ramen, která jsou až 120mm dlouhá.
Ramena jsou pokryta tmavými skvrnkami nepříjemně páchnoucího slizu, kterým na sebe lákají hmyz. Patří k zavlečeným druhům naší mykoflóry, pochází z Austrálie a okolních ostrovů.
S touto exotiockou houbou se můžeme setkat od května do listopadu v listnatých a smíšených lesích, na loukách i v zahradách.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
93 komentářů
V severní částí Mladoboleslavska, v bývalém vojenském prostoru Ralsko, se nachází rozsáhlá stepní společenstva. Na jedné nevelké části tohoto rozsáhlého prostoru se za parného léta prolétává jeden z našich nejohroženějších motýlů. Jde o vymírajícího, kriticky ohroženého modráska černoskvrnného. Tento modrásek vyžaduje travnatá slunná stanoviště s nízkým bylinným porostem a bohatým výskytem živné rostliny pro své housenky - mateřídoušky - a výskyt specifických mravenců (především Myrmica sabuleti). Část jeho vývoje se totiž odehrává v mraveništi (myrmekofilie). Dříve byl rozšířen po celém naem území - po intenzifikaci hospodářství ustoupil skoro z celého území. Dnes přežívá na poslední hrstce malých lokalit - nejvíce jich je na Vsetínsku. Několik izolovaných a velmi malých kolonií nalezneme v Pošumaví, Povltaví, Bílých Karpatech... Ohrožen je zánikem svých biotopů - pro management je vhodné zapojení pastvy několika kusů ovcí, popř. mozaikového kosení. Obojí je v období sezóny potřeba provádět jen velmi opatrně! V žádném připadě tedy nesmí dojít k intenzívnímu spásání/sečení celé lokality. Vyskytoval se zde i koniklec luční - ten již parně vyhynul devastací své lokality.
V albu naleznete především dokumentační snímky - v parném červenci se na otevřených prostranstvích nefotí nejlépe :D Svrchní stranu křídel obou vzácných modrásků se mi nepodařilo úplně vyfotit - na rozdíl od např. perleťovců je rozevírají jen velmi vzácně. Populace však není momentálně na pokraji vyhynutí, takže ještě budu mít šanci...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
13 komentářů
5 komentářů
Hrad Roštejn (německy Burg Rosenstein) je pozdně gotický hrad stojící na skalnatém vrchu (677 m n.m) v katastru obce Doupě. Hrad nechali vybudovat v první polovině 14. století páni z Hradce. V 70. letech 16. století jej pak Zachariáš z Hradce přebudoval na renesanční lovecký hrádek s rozlehlou oborou. Dalšími majiteli byli Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejnové. V současnosti hrad vlastní Kraj Vysočina a spravuje jej Muzeum Vysočiny v Jihlavě. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Část hradu byla pro veřejnost otevřena v roce 1969. Po dalších opravách byly ostatní interiery na dnešní trase zpřístupněny v roce 1982.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
18 komentářů
Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka. Nachází se v okrese Tábor, v severozápadní části Soběslavských Blat, 3 km severně od obce Mažice.K vyhlášení chráněného území došlo 18. září 1980, kdy bylo území prohlášeno za přírodní rezervaci. Za tip díky mbkfishovi, i když to možná ještě přehodnotím z důvodu ztráty cca 0,5 l krve, která mi vysála hovada a jiná létající havěť...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
16 komentářů
popření nakloněné roviny?
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
26 komentářů
25 komentářů
dnes zdymadlo a okolí Štvanice
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
86 komentářů
pár cvaků taková všehochuť. Foukalo a šly mraky, tak to bylo s ostřením trochu složitější ...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
124 komentářů
26 komentářů
dnes jsem zkusil pro změnu les Ládví, ale v lese je ještě pusto, jen na krajích se to zelená ...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
34 komentářů
ještě jedna zdravotní vycházka ...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
42 komentářů
poslední zdravotní vycházka a konečně se mi podařilo ty motýly cvaknout. Oba. :-)
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
30 komentářů

Nebyla nalezena žádná alba.

reklama